Czym się wyróżnia kawa bezkofeinowa?

Specyficzna wersja kawy pozbawiona kofeiny jeszcze na poziomie selekcji ziaren. Kawa bezkofeinowa jest przygotowana dla osób, jakie powinny unikać kofeiny. Większość kaw bezkofeinowych smakuje oczywiście tak samo, jak ich substytuty mające kofeinę. Robiona jest zarówno rozdrabniana, jak również rozpuszczalna zmiana kawy bezkofeinowej.

Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa od BEE nie różni się znamiennie składem od standardowej kawy, jednak w odróżnieniu od niej przedstawia niezwykle niewielkie zawartości kofeiny. W celu pozbycia się owej treści, wytwórcy umieszczają nieprażone ziarna kawy w wodzie czy wpływają na nie parą hydrologiczną uzupełnioną w dane treści syntetyczne. Pośród nich może odnaleźć się m.in. węgiel aktywny, nadkrytyczny dwutlenek węgla, chlorek metylenu lub octan etylu. Woda wykorzystywana jest w tychże mechanizmach ze względu na to, iż kofeina jest treścią rozpuszczalną w wodzie.

Kawa bezkofeinowa – wartości oraz działanie

Wartość odżywcza kawy bez kofeiny nie winna odchodzić od wartości średniej kawy. Rozbieżność dotyczy tylko ilości kofeiny. Kawa bezkofeinowa nie jest natomiast absolutnie jej pozbawiona. Filiżanka kawy bezkofeinowej może dostarcza do prawie 4 mg kofeiny. Dla zestawienia filiżanka espresso daje 40–63 mg. Standardowa kawa jest odpowiednim źródłem przeciwutleniaczy. W wypadku kawy bezkofeinowej ich ilość może być choćby o 15 proc. mniejsza. Głównymi przeciwutleniaczami zamkniętymi w opisywanym trunku są polifenole.

Mechanizm powstawania kawy bezkofeinowej – dekofeinizacja

Przeważnie wykorzystywanymi technikami ekstrakcji kofeiny z ziaren jest technologia chemiczna i hydrologiczna. Mechanizm obu zaczyna się identycznie, zielone ziarna (by spowodować jak najniższe utraty zapachu oraz smaku) zostają zmoczone w ciepłej wodzie, w celu rozszerzenia porów w ziarnkach kawy. Potem, w wypadku pierwszej spośród form, przy wykorzystaniu treści syntetycznych, zazwyczaj chlorku metylenu czy octanu etylu, dochodzi do rozpuszczenia kofeiny oraz uwolnienia jej z ziaren.

Metoda pośredniego użycia rozpuszczalnika

Zielone ziarno poddaje się uprzednio po działaniu pary hydrologicznej pod ciśnieniem, co powoduje jego napęcznienie, zwiększa się jego przestrzeń oraz otwiera pory, wskutek czego wykluczenie kofeiny jest zdecydowanie uproszczone. Podczas tychże paru godzin namaczania ziaren oddziela się je od wody. Następnym krokiem jest usunięcie pozostałej kofeiny, także pod ciśnieniem, z wykorzystaniem rozcieńczalnika w temperaturze podobnej do temperatury jego wrzenia. Wskazany rozcieńczalnik wiąże się z częściami kofeiny oraz jest wraz z nią odparowywany. Na koniec, wrzucamy ziarna jeszcze do wody, w jakiej były niegdyś moczone, bo jest pełna ekstraktów eterycznych oraz kawowych, jakie z powrotem wchodzą do ziaren.

Kawa od freepik z pl.freepik.com