Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa dostępna jest na naszym rynku w paru wariantach. Od kawy niepoddanej odkofeinowaniu różni się głębią smaku, zapachu oraz barwnika. Co prawda szczególnie na zapach kawy oddziałuje mechanizm spalania oraz to często on stanowi o atutach napoju, natomiast kawa bezkofeinowa jest łagodniejsza, mniej kwaśna oraz gorzka i jaśniejsza aniżeli kawa z kofeiną. Kawa bezkofeinowa nie jest absolutnie wolna od kofeiny. Ilość możliwa to 0,1 g/100 g. W większości kaw bezkofeinowych ilość kofeiny jest mniejsza aniżeli pozwolą zasady. W szklance kawy naturalnej mielonej sparzonej z 7-10 g kawy znajduje się od 120 do 200 mg kofeiny. W szklance kawy rozpuszczalnej przyrządzonej z 2,5 g wyciągu kawy – 65 mg kofeiny, natomiast w szklance kawy bezkofeinowej – 4 mg.

Czym jest kofeina?

Z kofeiną kojarzy nam się zwłaszcza kawa, co jest jak najbardziej odpowiednim zrozumieniem. Kawa jest źródłem kofeiny ekologicznego źródła, w przeciwieństwie pokazowo do trunków energetyzujących, do jakich kofeina została uzupełniona podczas przebiegu technicznego. Drugą grupą artykułów zawierających kofeinę są pewne środki. Należałoby wiedzieć, iż najczęstszymi źródłami kofeiny są herbata, kawa, natomiast choćby kakao.

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa powstała z inicjatywy Goethego w pierwszej połowie XIX w. Wieszcz pił niezwykle dużo kawy poprzez co niestety chorował na bezsenność. Nie był w stanie porzucić własnych zwyczajów, więc poprosił własnego bliskiego chemika Friedricha Runge o sprawdzenie zestawu kawy oraz sprawdzenie, jak oddziałuje na jego dolegliwość. Gdy udało się odnaleźć w czym jest kłopot, chemik postanowił odizolować kofeinę z kawy. Czołowym fabrykantem na skalę masową kawy bezkofeinowej był Niemiec, Ludwig Roselius. Do separacji kofeiny użył rozcieńczalnika w postaci rozpuszczalnika, poprzez co kawa była mocno toksyczna.

Formy ekstrakcji kofeiny

Dekofeinizacja kawy polega na poddaniu surowych nasion kawy działaniu rozcieńczalnika, jaki potem jest z nich eliminowany Z będących form ekstrakcji niezwykle popularne są mechanizmy polegające na wykorzystaniu sprawdzanych żywieniowo rozczynników syntetycznych, gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2) w stanie nadkrytycznym czy usuwanie kofeiny przez moczenie zielonych ziaren kawy w ciepłej wodzie. Dekofeinizacją zajmują się profesjonalne wytwórnie, zatem wytwórcy kawy wysyłają własne ziarna często do Kanady, Meksyku oraz Europy. W związku z dodatkową obróbką oraz przewozem, kawa bezkofeinowa może być znacznie droższa. Teraz stosuje się cztery formy ekstrakcji kofeiny, w celu otrzymania kawy bezkofeinowej.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com