Czym jest kawa bezkofeinowa?

Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa dostępna jest na naszym rynku w paru wariantach. Od kawy niepoddanej odkofeinowaniu różni się głębią smaku, zapachu oraz barwnika. Co prawda szczególnie na zapach kawy oddziałuje mechanizm spalania oraz to często on stanowi o atutach napoju, natomiast kawa bezkofeinowa jest łagodniejsza, mniej kwaśna oraz gorzka i jaśniejsza aniżeli kawa z kofeiną. Kawa bezkofeinowa nie jest absolutnie wolna od kofeiny. Ilość możliwa to 0,1 g/100 g. W większości kaw bezkofeinowych ilość kofeiny jest mniejsza aniżeli pozwolą zasady. W szklance kawy naturalnej mielonej sparzonej z 7-10 g kawy znajduje się od 120 do 200 mg kofeiny. W szklance kawy rozpuszczalnej przyrządzonej z 2,5 g wyciągu kawy – 65 mg kofeiny, natomiast w szklance kawy bezkofeinowej – 4 mg.

Czym jest kofeina?

Z kofeiną kojarzy nam się zwłaszcza kawa, co jest jak najbardziej odpowiednim zrozumieniem. Kawa jest źródłem kofeiny ekologicznego źródła, w przeciwieństwie pokazowo do trunków energetyzujących, do jakich kofeina została uzupełniona podczas przebiegu technicznego. Drugą grupą artykułów zawierających kofeinę są pewne środki. Należałoby wiedzieć, iż najczęstszymi źródłami kofeiny są herbata, kawa, natomiast choćby kakao.

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa powstała z inicjatywy Goethego w pierwszej połowie XIX w. Wieszcz pił niezwykle dużo kawy poprzez co niestety chorował na bezsenność. Nie był w stanie porzucić własnych zwyczajów, więc poprosił własnego bliskiego chemika Friedricha Runge o sprawdzenie zestawu kawy oraz sprawdzenie, jak oddziałuje na jego dolegliwość. Gdy udało się odnaleźć w czym jest kłopot, chemik postanowił odizolować kofeinę z kawy. Czołowym fabrykantem na skalę masową kawy bezkofeinowej był Niemiec, Ludwig Roselius. Do separacji kofeiny użył rozcieńczalnika w postaci rozpuszczalnika, poprzez co kawa była mocno toksyczna.

Formy ekstrakcji kofeiny

Dekofeinizacja kawy polega na poddaniu surowych nasion kawy działaniu rozcieńczalnika, jaki potem jest z nich eliminowany Z będących form ekstrakcji niezwykle popularne są mechanizmy polegające na wykorzystaniu sprawdzanych żywieniowo rozczynników syntetycznych, gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2) w stanie nadkrytycznym czy usuwanie kofeiny przez moczenie zielonych ziaren kawy w ciepłej wodzie. Dekofeinizacją zajmują się profesjonalne wytwórnie, zatem wytwórcy kawy wysyłają własne ziarna często do Kanady, Meksyku oraz Europy. W związku z dodatkową obróbką oraz przewozem, kawa bezkofeinowa może być znacznie droższa. Teraz stosuje się cztery formy ekstrakcji kofeiny, w celu otrzymania kawy bezkofeinowej.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Czym się wyróżnia kawa bezkofeinowa?

Czym się wyróżnia kawa bezkofeinowa?

Specyficzna wersja kawy pozbawiona kofeiny jeszcze na poziomie selekcji ziaren. Kawa bezkofeinowa jest przygotowana dla osób, jakie powinny unikać kofeiny. Większość kaw bezkofeinowych smakuje oczywiście tak samo, jak ich substytuty mające kofeinę. Robiona jest zarówno rozdrabniana, jak również rozpuszczalna zmiana kawy bezkofeinowej.

Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa od BEE nie różni się znamiennie składem od standardowej kawy, jednak w odróżnieniu od niej przedstawia niezwykle niewielkie zawartości kofeiny. W celu pozbycia się owej treści, wytwórcy umieszczają nieprażone ziarna kawy w wodzie czy wpływają na nie parą hydrologiczną uzupełnioną w dane treści syntetyczne. Pośród nich może odnaleźć się m.in. węgiel aktywny, nadkrytyczny dwutlenek węgla, chlorek metylenu lub octan etylu. Woda wykorzystywana jest w tychże mechanizmach ze względu na to, iż kofeina jest treścią rozpuszczalną w wodzie.

Kawa bezkofeinowa – wartości oraz działanie

Wartość odżywcza kawy bez kofeiny nie winna odchodzić od wartości średniej kawy. Rozbieżność dotyczy tylko ilości kofeiny. Kawa bezkofeinowa nie jest natomiast absolutnie jej pozbawiona. Filiżanka kawy bezkofeinowej może dostarcza do prawie 4 mg kofeiny. Dla zestawienia filiżanka espresso daje 40–63 mg. Standardowa kawa jest odpowiednim źródłem przeciwutleniaczy. W wypadku kawy bezkofeinowej ich ilość może być choćby o 15 proc. mniejsza. Głównymi przeciwutleniaczami zamkniętymi w opisywanym trunku są polifenole.

Mechanizm powstawania kawy bezkofeinowej – dekofeinizacja

Przeważnie wykorzystywanymi technikami ekstrakcji kofeiny z ziaren jest technologia chemiczna i hydrologiczna. Mechanizm obu zaczyna się identycznie, zielone ziarna (by spowodować jak najniższe utraty zapachu oraz smaku) zostają zmoczone w ciepłej wodzie, w celu rozszerzenia porów w ziarnkach kawy. Potem, w wypadku pierwszej spośród form, przy wykorzystaniu treści syntetycznych, zazwyczaj chlorku metylenu czy octanu etylu, dochodzi do rozpuszczenia kofeiny oraz uwolnienia jej z ziaren.

Metoda pośredniego użycia rozpuszczalnika

Zielone ziarno poddaje się uprzednio po działaniu pary hydrologicznej pod ciśnieniem, co powoduje jego napęcznienie, zwiększa się jego przestrzeń oraz otwiera pory, wskutek czego wykluczenie kofeiny jest zdecydowanie uproszczone. Podczas tychże paru godzin namaczania ziaren oddziela się je od wody. Następnym krokiem jest usunięcie pozostałej kofeiny, także pod ciśnieniem, z wykorzystaniem rozcieńczalnika w temperaturze podobnej do temperatury jego wrzenia. Wskazany rozcieńczalnik wiąże się z częściami kofeiny oraz jest wraz z nią odparowywany. Na koniec, wrzucamy ziarna jeszcze do wody, w jakiej były niegdyś moczone, bo jest pełna ekstraktów eterycznych oraz kawowych, jakie z powrotem wchodzą do ziaren.

Kawa od freepik z pl.freepik.com
Kawa bezkofeinowa – dlaczego warto pić?

Kawa bezkofeinowa – dlaczego warto pić?

Kawa bezkofeinowa zalecana jest osobom z zaburzeniami snu, z nadciśnieniem, kobietom w ciąży, młodzieży. Można także być uczulonym na kofeinę, jednak wówczas bezkofeinowa nie pomoże, bowiem… ma w swoim składzie kofeinę! Wedle zasad unijnych najwyżej 0,3% (zwartej masy kawy), co zapewnia do 5mg kofeiny w filiżance (standardowa kawa zawiera prawie 85mg). Niby niewiele, jednak spożywając parę kubków kawy „bezkofeinowej” dajemy już dość duże ilości kofeiny.

Czym jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa jest określoną wersją kawy, z jakiej kofeina oczyszczana jest chemicznie jeszcze na pierwszym etapie selekcji ziaren. Mechanizm oczyszczania kofeiny z kawy zwiemy fachowo dekofeinizacją oraz jej rezultatem jest zdecydowanie zmniejszona ilość owej treści, przy równoczesnym zatrzymaniu jej atutów smakowych. Kawa bezkofeinowa (https://www.bee.pl/9046-kawa-bezkofeinowa), identycznie jak jej nakofeinowana forma, robiona jest także w postaci mielonej oraz rozpuszczalnej.

Kawa bezkofeinowa oraz jej wartości

Gdy myślimy o kawie, to kojarzy nam się jej niepowtarzalny zapach i zamknięta w niej ilość kofeiny, jaka stawia na nogi z samego rana. Natomiast na rynku jest także opcja, jaka zdobywa jeszcze dużo miłośników. Kawa bez kofeiny to taka, jaka została odkofeinowana. Znaczy to, iż nie jest absolutnie wolna od kofeiny, natomiast jej ilość jest ograniczona, choćby o 20 razy, w porównaniu z prawdziwą kawą mieloną. Czym się różni tenże typ kawy? Podczas poddawania kawy mechanizmowi odkofeinowania, zamienia się smak, zapach i odcień.

Kawa bezkofeinowa ma związki przeciwutleniające, natomiast w mniejszych ilościach w zestawieniu z jej klasycznym odpowiednikiem możnym w kofeinę. Za zmniejszenie ilości antyoksydantów w kawie odpowiada mechanizm dekofenizacji. Przeciwutleniacze zmniejszają niekorzystne oddziaływanie wolnych rodników tlenowych, wzmacniają naturalne procesy ochronne systemu oraz zabezpieczają przed rozwojem rozmaitych dolegliwości, m.in ze strony układu nerwowego oraz serca.

Typy kaw bezkofeinowych

Jasnym winno być, iż choćby innowacyjna technika oraz odkrycia w branży chemicznej nie są w stanie spowodować, iż kawa bezkofeinowa będzie absolutnie pozbawiona pobudzającej treści. Małe zawartości kofeiny ciągle są obecne. Unia Europejska określa przepisami optymalną jej ilość w tego rodzaju artykułach. Okazuje się, iż w zielonych ziarnach nie może przewyższać zakresu 0,1%, natomiast w kawie rozpuszczalnej 0,3%. Filiżanka (140 ml) takiej kawy ma od 1 – 5 mg kofeiny. Należy pamiętać, iż już 5 filiżanek kawy bezkofeinowej może mieć tyle samo stymulatora, co 2 filiżanki standardowej!

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com